Kuidas ma julgesin hakata oma töö eest tasu küsima?
mai 12, 2024

Ma arvan, et iga ettevõtja on olnud olukorras, kus on väga täpselt teada, mis sammud on vaja teha, aga mitte kuidagi ei tule motivatsiooni neid teha.

Mina küll tean. Mu lemmik osa on mõelda välja igasuguseid uusi ideid ja suundi ja siis teha nendest veel ka väga realistlikud plaanid, aga kes on siis see inimene, kes need minu eest peaks ellu viima? Eriti kui keegi peale sinu ei saa seda teha ning veel parem – kui oledki ainsana enda ettevõttes – ilma meeskonnata?

Võimalusi olukorra lahendamiseks on mitu.

Luua distsipliin. Iga kord kui tuleb tunne: “I don’t feel like it”, siis täpselt selles olukorras tulebki neid asju teha. Isegi kui sa ei taha. Ajapikku tekib harjumus ja hakkad automaatselt tegutsema ning iga päevaga jääb mõtteid, kuidas ma ei saa, taha, viitsi, aina vähemaks. Hambad ristis sundimine pole aga üldse minu stiil, seega alustamiseks läheb minul küll vähemalt mingit suuremat jõudu tarvis.

Luua vastav keskkond. Ma tean, et selle jaoks, et ma suudaks täielikult oma tööle keskenduda, on vähemalt minul vaja reaalset töö tegemist toetavat ruumi. Ma tean paljusid inimesi, kelle puhul töötab kontorilaud elutoas, aga minul ei tööta.

Leia enda ümber inimesed. Kui mõtted on kokku jooksnud ja motivatsioon nullis, siis minul aitab kõige rohkem kellegi asjaliku inimesega asjade arutamine. Saan uut energiat, vaatenurka ja motivatsioon on laes. Siiski igapäevaselt otsida selliseid inimesi on väsitav ning lisaks energiat- ja aeganõudev. Seetõttu peaks olema tegemist üheainsa inimesega. Ma palkasin endale vahepeal turundaja, kellega koos rääkisime asjad läbi ja need päevad, kui ma ise ei suutnud midagi teha, mõtlesin ma sellele, et ma olin kind of talle lubanud. Seega tuli ära teha. Töötas! Just sellest inspireerituna töötasin ma välja oma pika programmi teenuse. Ma ei tea kedagi, kes kestvalt oleks selline äriasjade arutamise tugi. Mina siis nüüd olen – teistele 🙂

Mõtle täiesti teistsugune lähenemine. Ma ei ole kunagi selle poolt, et jõuga mingit kindlat rada minna. Ma imetlen inimesi, kes seda suudavad. Ma olen ilmselt liiga paindlik, loominguline, et ma siiralt unistan, et asjad peaksid tulema lihtsalt. Ka tööasjad. Kui fun kaob ära ja läheb raske töö tegemiseks, siis ma kaua ei kesta.
Mul peab olema huvitav ja lõbus ja samas pean tegema suuri asju ja suuri tulemusi, aga pigem kergelt kui raskelt. Seega iga kord, kui ma tunnen, et mu mõeldud plaan käib mulle tegelikult üle jõu või on ebameeldiv (näiteks ei kujuta ma hetkel ennast ette videosid filmimas), siis ma leiutan 500 põhjust, miks ma ei saa seda täna teha. Ja nende põhjuste leidmise osas olen ma väga leidlik. Seega tuleks pigem mõelda hoopis teistsugune (aga tehtav) lähenemine, mille abil soovitud tulemuseni jõuda.

Toon siia ühe näite:
Sotsiaalmeedias kasuliku sisu jagamise postituste tegemine on vastumeelne ja üle jõu käiv, siis äkki ma leian kliendid hoopis teistpidi? Mõtlen esialgu, kes mu sõpradest võiksid olla mu kliendid? Mõtlen, milliseid üritusi peaksin külastama, kus võivad olla minu potentsiaalsed kliendid. Räägin inimestega otse ja ehitan suhteid üles päriselus ning kasvatan enda äri hoopis niipidi. Samal ajal kajastan oma tegemisi ka sotsiaalmeedias, aga võtan sisu mõtlemise pinge maha. Tänapäeva sotsiaalmeedia maailmas täiesti ebapopulaarne arvamus, aga lõppkokkuvõttes taandub kõik ju ikkagi heade suhetele, olgu need siis online või offline.

Mõnikord on motivatsioonikriisi taga hoopis hirm. Mõni tegevus tundub nii vastumeelne, et lihtsam on otsida vabandusi ja peituda laiskuse taha, kui hoopis oma hirmule otsa vaadata. Seetõttu olekski oluline esmalt aru saada, mis parasjagu toimub ja seejärel leida lahendus. Pole ka välistatud, et mõnikord tulebki aeg maha võtta, et vaadata suurt pilti ja elu üle järele mõelda. Juba enne alustamist teha enda jaoks kokkuvõtteid ning teha selge ja lihtne plaan, mille täitmiseks pole tohutut motivatsiooni vajagi.

Kui sa oled otsustanud midagi teha ja läbi mõelnud, MIKS selle asja tegemine sulle oluline on ja KUHU sa tahad välja jõuda, siis tegelikult tuleb lihtsalt pihta hakata ja motivatsioon kasvab töö käigus.

Ja kui hätta jääd, siis anna teada.

Seotud postitused

Kui tead, mida tegema peab, aga motivatsiooni ei ole.
See veebisait kasutab teie kasutuskogemuse parandamiseks küpsiseid. Seda veebisaiti kasutades nõustute meie privaatsustingimustega.